Källtorpsvägen 11, 5tr
Täby
4 ROK
89 Kvm
5 542 KR/MÅN
4 495 000 KR ELLER BUD

Varmt välkomna till denna ljusa och välplanerade fyra om 89 kvadratmeter belägen högst upp i huset. Lägenheten är genomgående, har två balkonger, fyra sovrum, ett badrum samt en gäst-wc. Bostaden är i genomgående gott skick och har delvis renoverats under 2018. Oslagbart läge med kort avstånd till Täby C, grönområden, skolor och kommunikationer. Hiss finns i huset. Möjlighet till garageplats.

Säljaren berättar

Källtorpsvägen 11 - Säljaren berättar:

Älskar att lägenheten ligger högst upp, med två balkonger åt olika håll.

På den stora balkongen är det sol från att den går upp till på eftermiddagen, då solen tar sig till den andra balkongen.

Nedanför, på ängen, ligger utomhuspoolerna Norskogsbadet. Flera dagar i veckan öppnar de tidigt på morgonen, och vi hinner gå ner i badrock och simma innan jobbet. Härligt!

Industriglasväggen satte vi upp för att vi önskade ett rum till, men ändå ville få fullt ljusinsläpp. Dessutom från två håll.

10min bort ligger Näsby Park centrum, med stor mataffär, tågstation och ett cafe. Det är väldigt skönt att kunna gå bort och äta frukost eller ta en fika på helgen.

Lite citykänsla.

Nedanför det lilla centrumet ligger havet, med sandstrand och en lång strandpromenad som är superfin att springa längst.

 

Går man 15 min åt andra hållet, från lägenheten, ligger Täby Centrum. Där finns precis allt. Och lite till.

 

Allmänt

Ljus och välkomnande hall med förvaringsmöjligheter.

Öppen och social planlösing mellan kök och vardagsrum skapar stora sällskapsytor. I vardagsrummet finner ni även ett stort fönsterparti i industriell känsla.

Luftigt och lättmöblerat vardagsrum med ljusa väggar samt fina trägolv.

Stilrent och modernt kök med vita luckor. Integrerad ugn och micro i bekväm ståhöjd. I köksutrustningen finner ni även kyl/frys, fläkt, induktionshäll och diskmaskin.

Rofyllt sovrum med plats för dubbelsäng och sängbord. Goda förvaringsmöjligheter via garderober.

Det andra och tredje sovrummet rymmer plats för säng och ev arbetshörna.

Badrum
Helkaklat badrum med klinkergolv och golvvärme. Badrummet är utrustat med dusch, duschvägg, tvättställ med kommod, tvättmaskin samt torktumlare.

Ägandeform:
Bostadsrätt - Lägenhet
Boarea:
89 Kvm (Föreningens information)
Rum:
4 rum och kök
Varav sovrum:
3
Badrum:
1
Gästtoalett:
Ja
Tillträde:
Möjlighet till snabb infyttning!
Byggnadstyp:
Flerfamiljshus
Fönster:
3-glas
Balkong:
Två Balkonger
Avgift:
5542 kr
Ingår i avgiften:
Värme, Vatten
Pantsatt:
Ja
Pantbrev:
0 kr
DRIFTSKOSTNAD El:
300 kr/mån
3600 kr/år
DRIFTSKOSTNAD Försäkring:
200 kr/mån
2400 kr/år
Driftskostnader totalt:
500 kr/mån
Förening:
Brf Parkstråket
Org.nr:
769630-5668
HD kalltorpsvägen1106091817
HD kalltorpsvägen1106091812
HD kalltorpsvägen1106091819
HD kalltorpsvägen1106091818
HD kalltorpsvägen1106091815
HD kalltorpsvägen110609189
HD kalltorpsvägen110609188
HD kalltorpsvägen110609186
HD kalltorpsvägen1106091830
HD kalltorpsvägen1106091825
HD kalltorpsvägen1106091835
HD kalltorpsvägen1106091836
HD kalltorpsvägen110609183
HD kalltorpsvägen110609184
HD kalltorpsvägen1106091823
HD kalltorpsvägen1106091820
HD kalltorpsvägen1106091837

Planritningar

Planritning