Storsegelvägen 12, vån 4 av 5 Gröndal / Stockholm

Rum: 2 ROK
Boarea: 51 Kvm
Avgift: 2 763 KR/MÅN
Pris: 4 000 000 KR

Högt läge med stor solig balkong och fantastisk utsikt över mälaren! På Storsegelvägen i Gröndal, i en grönskande sluttning invid Mälaren står Brf Balneum där den välrenommerade arkitekten Andreas Martin Löf skapat ett unikt boende utöver det vanliga. Omgivande miljö, storslagen arkitektur, fantastiska faciliteter och exklusiva material präglar denna fantastiska tvårummare med stor solig balkong i väster. Våningen går i ljusa, naturliga färgtoner och generösa glaspartier suddar ut gränsen mellan naturen utanför och den ombonade känslan inomhus. Här kan du njuta av slående vacker utsikt och gedigen bekvämlighet året runt, och du får dessutom tillgång till fastighetens exklusiva spa med pool, bastu och soldäck. Nere vid vattnet ligger fritidsbåten ankrad, fri att utnyttja för dig som bor i huset. Vänligen kontakta ansvarig mäklare för visning!

Inteiör

Fastigheten såväl som lägenheternas interiör har designats av den prisade och välrennomerade arkitekten Andreas Martin Löf och växt samman i en väl genomtänkt och mycket exklusiv helhet vilken bör upplevas på plats. Omgående tillträde möjligt!

HALL:
Trevlig, välkomnande och perfekt avvägd hall med plats för avhängning och förvaring. Lamellplankgolv i mattlackad ek samt målade väggar och tak i en ljusgrå ton. Säkerhetsdörr.

KÖK:
Kök i öppen planlösning med vardagsrummet. Köket är särskilt designat och framtaget unikt för Balneum och går i antracitgrå ton och extra matt finish. Stänkskydd i frostad laminat med guldfinish ovan arbetsytor i terrazzo Carrara med blandare i borstat rotsfritt från Strand samt rostfri ho från Franke. Spishäll samt inbyggnadsugn från italienska Bertazzoni, integrerad fläkt, integrerad kombinerad kyl/frys och integrerad diskmaskin från Siemens.

VARDAGSRUM:
Funktionellt vardagsrum i öppen planlösning mot köket. Utgång till den underbara balkongen om ca 9 kvm med fantastisk utsikt och västläge. Lamellplankgolv i ek samt målade väggar och tak i ljusgrå ton.

SOVRUM:
Väl avvägt sovrum med lamellplankgolv i mattlackad ek samt målade väggar och tak i ljusgrå ton. Bra och smakfull förvaring genom garderober och linneskåp.

BADRUM:
Blandare i borstat rostfritt från Strand. Handfat från Duravit med specialdesignat överskåp samt underbelysning och bänk ovan handfat i natursten. Klinkergolv samt väggar i Travertine white. Vägghängd toalett, handdukstork (el) och golvvärme (el). Både tvättmaskin och torktumlare.

Om föreningen / Fastigheten

FASTIGHETEN

Brf Balneum är en äkta förening och består av 135 bostadsrätter samt 1 lokal. Fastigheten är nypoducerad och är i sitt slutskede av uppförandet och står helt inflyttningsklar under slutet av året (2018). Föreningen äger sin mark. Fastigheten är ansluten till kommunalt VA, uppvärmning sker genom fjärrvärme och fastighetens ventilation sker genom FTX-system. Då fastigheten är helt ny beräknas inget obbyggnads-/renoveringsbehov föreligga inom överskådlig framtid.

GEMENSAMMA UTRYMMEN

Till varje lägenhet hör ett källarförråd. I fastigheten finns cykelparkering, dels i källaren och på gården. Barnvagns-/rullstolsrum belägna i varje port. Det finns även praktiska matkylar för hemleveransera av matvaror. I fastigheten finns även för medlemmarnas gemensamma bruk en fantastisk inomhuspool och bastu med soldäck i direkt anslutning. Föreningen äger även en båt som står till medlemarnas förfogande.

PARKERING

I föreningen finns totalt 103 parkeringsplatser varav 63 p-platser utomhus och 40 p-platser i garage.

KABEL-TV/BREDBAND/TELEFONI

Ansutning till internet, IP-telefonioch TV via fast anslutning (fiber). Uppkopplingen är 100/100 Mbit/s och TV-utbudet ingår baskanalerna.

 

Elevated location overlooking Lake Mälaren! On Storsegelvägen in Gröndal, on a leafy slope beside Lake Mälaren, stands the Balneum tenant-owner association, where architect Andreas Martin Löf created a unique and extraordinary building. This delightful two-room plus kitchen apartment with sunny west-facing balcony is characterised by its splendid surroundings, magnificent architecture, fantastic facilities and luxury material. The apartment’s light, natural tones and generous glazed areas erase the boundaries between the surrounding nature and the cosy atmosphere of its interior. Here, you will enjoy striking views and considerable comfort all year round, as well as access to the building’s luxury spa with pool, sauna and sundeck. Down at the water’s edge you will find a pleasure craft anchored, free to use for the residents of the building. Occupancy possible from 21 February 2018. Contact the agent to arrange a viewing.

Ägandeform:
Bostadsrätt - Lägenhet
Boarea:
51 Kvm (Enligt ekonomisk plan)
Rum:
2 rum och kök
Varav sovrum:
1
Lägenhetsnr:
F1404
Lägenhetsnr LMV:
1404
Byggnadstyp:
Flerfamiljshus
Byggnadsår:
2017/2018
Balkong:
Balkong ca 9kvm
Förråd:
Källarförråd
Våning:
4
Hiss:
1 (Hiss finns)
Ventilation:
FTX (Mekanisk till- och frånluft)
Uppvärmning:
Fjärrvärme
Avgift:
2763 kr
Ingår i avgiften:
Värme, Vatten, Kabel-TV, Bredband
Andelstal, förening:
0.4713 %
Pantsatt:
Ja
Pantbrev:
0 kr
Känd avgiftsförändring:
Nej
Energistatus:
Ej utförd
Förening:
Brf Balneum
Org.nr:
769629-9515
Henrik Dahlbäck

Henrik Dahlbäck

Mäklare
Philip Malmqvist

Philip Malmqvist

Mäklare
HD balneum 2105184
HD balneum 21051820
HD balneum 2105185
HD balneum 21051813
HD balneum 21051819
HD balneum 21051816
HD balneum 21051812
HD balneum 21051828
HD balneum 2105186
HD balneum 2105181
HD balneum 21051826

Planritningar

HD Planritning Storsegelvgen 12 copy

Intresseanmälan

Skicka en intresseanmälan så kontaktar en mäklare dig så snart som möjligt.